Wiedza jest potęgą, mając ją możemy skuteczniej działać. Dlatego polecamy książkę:

Karolina Kuszlewicz “Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik”. Wyd. Wolters Kluwer

Kilka tygodni temu wyszła pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka, która pokazuje jak chronić zwierzęta w granicach obowiązującego w Polsce prawa. Pozycja niezbędna każdemu, kto chce pomagać zwierzętom. Pełna numerów artykułów i ustaw, na które trzeba się powołać w konkretnej sytuacji, praktycznych porad jak działać skutecznie. Jednocześnie napisana bardzo przystępnie, pełna przykładów, historii zwierząt, wyroków sądów. Jeśli kiedykowiek zadaliście sobie pytanie: co robić, kiedy sąsiad bije psa? Czy zwierzęta jadące do rzeźni podlegają jakiejś ochronie, skoro i tak za chwilę zginą? Czy można kupować żywego karpia w torebce foliowej? Jak to możliwe, że w Polsce dalej legalny jest okrutny ubój rytualny? Co mogę zrobić dla ptaków, kiedy spółdzielnia ociepla mój blok? Czy psa spuszczonego ze smyczy w lesie może zabić myśliwy? I dlaczego zwierzęta mają “prawa”?

To książka dla Was. Dla wolontariuszy organizacji prozwierzęcych lektura wręcz obowiązkowa. 

Informacja ze strony Wydawcy:

Książka zawiera omówienie narzędzi prawnych, które mogą służyć poprawie losu zwierząt, zarówno w odniesieniu do bieżącej interwencyjnej pomocy poszczególnym z nich, jak i w ujęciu bardziej systemowym. Wskazano najważniejsze przepisy ustawy o ochronie zwierząt. Zwrócono uwagę na te obszary, w których konieczne są zmiany systemowe w prawie.

W opracowaniu przedstawiono takie zagadnienia jak:

  • zakres ochrony przypisany poszczególnym kategoriom zwierząt;
  • przestępstwo znęcania się nad zwierzętami, a także doprowadzenie do przepadku zwierzęcia i ukarania sprawcy wraz z ewentualnym zakazem posiadania zwierząt;
  • wymogi formalnoprawne, jakie należy spełnić, aby odebranie zwierzęcia było zgodne z prawem.

Opracowanie zawiera analizę wielu wyroków sądów w sprawach zwierząt, w tym dotyczących przestępstw popełnionych ze szczególnym okrucieństwem.

Kategorie: Aktualności