W Fundacji Azyl robimy wszystko, aby ratować trafiające do nas zwierzęta. Leczymy je bez względu na koszty, oswajamy, pracujemy z nimi, aby lepiej się czuły w towarzystwie ludzi. Dlatego bardzo dbamy o dobór odpowiedniego domu dla naszych zwierząt. Odpowiedzialnego i szanującego, gdzie nasz podopieczny będzie kochanym członkiem rodziny. Domu na zawsze. Nasz podopieczny nie może być nigdy więcej źle traktowany, nigdy więcej nie może trafić na ulicę! Dlatego zanim zdecydujesz się na adopcję, przeczytaj nasze zasady. A przede wszystkim zastanów się, czy jesteś gotowy na przyjęcie psa/kot pod swój dach.

Zasady adopcji

Zanim zaadoptujesz zwierzaka zastanów się, jaki zwierzak będzie najbardziej pasował do Twoich warunków mieszkaniowych, Twojego stylu życie a także Twojej rodziny. Zdarza się, że osoby chcące adoptować psa marzą o jakiejś konkretnej rasie, czasem pewne rasy stają się „modne”. Warto jednak przed adopcją poczytać informacje na temat rasy, która nam się marzy. Może się bowiem okazać, że psiak, który bardzo nam odpowiada pod względem wyglądu zupełnie nie pasuje do nas pod względem charakteru. Są bowiem rasy, które mają bardzo silne cechy charakteru, czy zachowania, które nawet przy dużym nakładzie naszej pracy nie dadzą się wyeliminować: agresja wobec innych zwierząt, skłonność do ucieczek, duża aktywność. Jeśli chcemy adoptować zwierzaka, który miałby być towarzystwem dla innego zwierzaka, warto wybrać rasę, która nie ma skłonności do agresji. Jeśli prowadzimy spokojny tryb życie i nie mamy czasu na długie spacery warto wybrać rasę, która nie wymaga wielogodzinnego wybiegania się.

Jeśli długo nie ma nas w domu, warto pomyśleć o starszym odchowanym psiaku i raczej zrezygnować z adoptowania szczeniaka, który nudząc się podczas naszej nieobecności zniszczy nam dom.

Przed adopcją warto też opowiedzieć nam trochę o swojej rodzinie, warunkach lokalowych i doświadczeniu w posiadaniu zwierząt, a my postaramy się dopasować Wam najlepszego i najfajniejszego przyjaciela.

Większość naszych podopiecznych trafiła do nas, bo ich poprzedni właściciele nie byli odpowiedzialnymi opiekunami. Chcielibyśmy, aby po raz kolejny nie spotkał ich taki los. Dlatego prosimy, aby osoby które rozważają adopcję przemyślały, czy faktycznie będą miały dość czasu, aby zająć się psem, czy kotem ,którego adoptują. Czy mają pomysł na opiekę nad zwierzakiem w czasie urlopu lub choroby? Czy mają środki finansowe, żeby w razie choroby zapewnić zwierzakowi leczenie.

Jesteśmy przekonani, że najważniejsze jest, żeby nowa rodzina pokochała naszego podopiecznego i nie jest dla nas wyznacznikiem zasobność portfela, ale niestety czasem sama miłość nie wystarczy.

Każda osoba, która zechce zaadoptować jednego z naszych podopiecznych musi wyrazić zgodę na wizytę przedadopcyjną w nowym miejscu zamieszkania zwierzęcia. Nie szukamy dla naszych podopiecznych „salonów”, ale też chcemy mieć pewność, że będzie miał zapewnione podstawowe warunki do bezpiecznego życia. Konieczne jest też wyrażenie zgody na wizytę poadopcyjną i pozostawanie w kontakcie z nami po adopcji.

Kolejnym warunkiem adopcji jest podpisanie umowy adopcyjnej.